Ege Evleri
 Program 1 Sezon

Kimi deniz kenarında, kimi ormanın içinde, kimi düşmeden yürünemeyecek kadar yalçın bir kayalığın üzerinde… Denize, güneşe, ağaca, kısacası hayata açılan, rüya gibi Ege Evleri. Türkiye’nin cennet köşelerinden en değerli mimarlık ödüllerini toplayan özel yapıların hikâyeleri, hangi zorlukları alt ederek yapıldığı ve nasıl bir fark yarattıkları bu belgesel serisinde. Ev sahipleri ve mimarlar anlatıyor, büyüleyici coğrafya onlara eşlik ediyor.

Ege Evleri - Fragman Oynat
1. Sezon Fragman

Ege Evleri - Fragman

Deniz kenarında, ormanın içinde ya da dev bir kayalığın üzerinde… Denize, güneşe, ağaca, kısacası hayata açılan, rüya gibi Ege Evleri. Türkiye’nin cennet köşelerinden en değerli mimarlık ödüllerini toplayan özel yapıların hikâyeleri, hangi zorlukları alt ederek yapıldığı ve nasıl bir fark yarattıkları bu belgesel serisinde. Ev sahipleri ve mimarlar anlatıyor, büyüleyici coğrafya onlara eşlik ediyor. Ege Evleri yakında GAİN'de başlıyor.

Ege Evleri -Yalın Kaya Evi Oynat
1. Sezon 1. Bölüm

Ege Evleri -Yalın Kaya Evi

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin denize 2.5 km uzaktan bakan yamaç köyü Kayalar’dayız. Mimar Coşkun Karadeniz’in iç mimar kızı Elvan Karadeniz’le birlikte, düşmeden yürünemeyecek kadar yalçın bir kayalığın üzerine inşa ettiği şahane aile evini görünce inanamayacaksınız. Baba-kızın 10 ayda bitirdiği evin her detayında mimarinin, mühendisliğin ve tasarımın gücünü fark edeceksiniz.

Ege Evleri -  Datça House Oynat
1. Sezon 2. Bölüm

Ege Evleri - Datça House

Salonla yatak odası arasında isterseniz yüzerek gidip gelebileceğiniz, ağaçların arasına uyumla gizlenmiş, kapı kullanılmayan sıra dışı bir ev… Datça’nın merkezindeki İskele Mahallesi’nde kurulu evin sahipleri Nurçin ve Okan Çağlar, emeklilik günlerini burada huzur ve mutluluk içinde geçiriyor. Çift, mimar Mehmet Kütükçüoğlu’yla nasıl tanıştıklarından birlikte hangi detayı nasıl planladıklarına her şeyi anlatırken hepimizi eşsiz bir mimari turuna çıkarıyor.

Ege Evleri -  Exploded House Oynat
1. Sezon 3. Bölüm

Ege Evleri - Exploded House

Bu evi Google Earth’te bile görmek imkânsız! Mimar Gökhan Avcıoğlu’nun sıra dışı kelimesinin hakkını veren, Türkbükü'ndeki tasarım harikası yapısıyla karşı karşıyayız. Doğayla iç içe, tepeden baktığı manzarayla uyumlu ve havuzlu çatısıyla çok farklı... Etkileyici detayları, evin sahipleri Duygu Pişirici-Deniz Kolçak çiftiyle beraber gezerek dinliyoruz.

Ege Evleri -  Ma Vie La Oynat
1. Sezon 4. Bölüm

Ege Evleri - Ma Vie La

Uçsuz bucaksız bir manzara. Dışarıdan bakınca kapalı bir kutuyu andıran sade bir tasarım. Ve 8 metre havada asılı bir ev! Mimar Selim Erdil imzalı bu minimalist yapının ismi Fransızcada ‘Benim oradaki hayatım’ anlamına geliyor. New York merkezli dünyaca ünlü mimari paylaşım platformu Architizer’da 1’incilik ödülü almış Ilıca'daki bu evi kolay kolay unutamayacaksınız.

Ege Evleri - Gümüşsu Villaları Oynat
1. Sezon 5. Bölüm

Ege Evleri - Gümüşsu Villaları

Bodrum Gümüşlük'te sanki küçük bir cennete uyandığınız, doğasıyla öne çıkan bir ev. Bu bölümde mimarlar Alişan Çakıroğlu ve Ilgın Avcı’nın tasarladığı, ev sahibi Hasan Demir Obuz ve sanatçı kardeşlerinin zenginlik kattığı bir yapıya konuk oluyoruz. Yerel tekniklerle teknolojinin birleştiği, Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülü gibi birçok ödül kazanmış yapıyı birlikte geziyoruz.

Ege Evleri - T-House Oynat
1. Sezon 6. Bölüm

Ege Evleri - T-House

İzmir’in Mordoğan beldesindeki T-House’un hikâyesi doğa sevgisine dayanıyor. Mimar Onur Teke’nin 13 dönem arazi içinde doğayla bütünlük içinde tasarladığı, huzur dolu bir evdeyiz. İçindeyken bile dışındaymış gibi hissettiren bu evde tabiatın yaşama enerjisi veren seslerini dinlemeye davetlisiniz.

Ege Evleri - Demir Tatil Evleri Oynat
1. Sezon 7. Bölüm

Ege Evleri - Demir Tatil Evleri

Bodrum’un Torba koyundaki bu site, alanının en prestijli ödülü olan Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü üç kez kazanan Turgut Cansever’in işlerinden biri. Taş, beton ve ahşabın doğanın topografyasına uygun şekilde kullanımını görünce şaşıracaksınız. Projenin hem tasarımcısı, hem müteahhidi hem de uygulayıcısı olan Cansever’in mimari dehasını ve sihirli dokunuşlarını hayranlıkla izleyeceksiniz.

Ege Evleri - Koray Arslan Evi Oynat
1. Sezon 8. Bölüm

Ege Evleri - Koray Arslan Evi

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde, Yelki mevkiinde, eski futbolcu Koray Arslan’ın evindeyiz. Arslan, yapımına 2017’de başlayıp 2019’da biten bu şahane evde ailesiyle birlikte yaşıyor. Tasarımda ve dekorasyonda ince detaylarla zenginleşen ev, etrafını saran çam ve zeytin ormanlarıyla son derece uyumlu bir birliktelik sergiliyor. Mimar Mert Uslu imzasını taşıyan Koray Arslan Evi’nin iki uluslararası ödülü bulunuyor.

Ege Evleri - Orhan Erdil Evi Oynat
1. Sezon 9. Bölüm

Ege Evleri - Orhan Erdil Evi

İzmir Çeşme’de, Paşalimanı mevkiinde, denize sıfır konumdaki bu ev, ünlü mimar Orhan Erdil’in eşine hediyesi. İnşası 1988’de tamamlanan, hiçbir kalıba sığmayan, klasik ev algısını yıkan muhteşem bir malikâne. İç ve dış alanların iç içe geçtiği, üç boyutlulukla yeni bir mekân algısı yaratan, emek ve hayal gücüyle tasarlanmış evin içindeki yemyeşil bahçeye ise hayran kalacaksınız.

Ege Evleri - Insight House Oynat
1. Sezon 10. Bölüm

Ege Evleri - Insight House

İddiası mütevazılığında saklı olan Insight House, Kaş’ın bozulmamış doğal yapısında, Çukurbağ Yarımadası’nda yer alıyor. 2014 yılında projelendirilen ve Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülü kazanan bu altı villayı mimarı Gül Güven’le birlikte geziyoruz.

Videoyu eklemek istediğiniz listeyi/listeleri seçin.

Kaydet
Yeni liste oluştur