Güzel Sayılar

Program 12 Bölüm

İstatistik deyince akla gelen ilk isim Bekir Ağırdır ve Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy, Türkiye’nin dünden bugüne değişimini, ‘bulaşık makinesi, kalorifer’ gibi günlük hayatımızın parçaları üzerinden rakamlar, anekdotlar ve örneklerle anlatıyor.

Bölümler
Güzel Sayılar - Mahalle
Sezon 1 Bölüm 16

Güzel Sayılar - Mahalle

Mahalle kültürü hala yaşıyor mu? İnsanlar kendilerini mahalleye ait hissediyorlar mı? Türkiye'de istatistik deyince akla gelen ilk isim Bekir Ağırdır ve Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy'un bu haftaki konusu 'Mahalle'

Güzel Sayılar - Evcil Hayvanlar
Sezon 1 Bölüm 15

Güzel Sayılar - Evcil Hayvanlar

Kedi, köpek, balık, kuş... Türkiye'de evcil hayvan rekoru hangisinde? Hangi hayvanın bulunduğu evde yemek yemekten çekinenler var? Baraj, yol yapmak için bitki ve hayvan türlerinin feda edilmesi hakkında ne düşünüyoruz? Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır ve Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy, evcil hayvanları ve onlarla ilişkimizi konuşuyor.

Güzel Sayılar - Futbol
Sezon 1 Bölüm 14

Güzel Sayılar - Futbol

Türkiye en çok hangi takımı tutuyor? Eğitimli olmanın holiganlığa bir etkisi var mı? Kadınların yeşil sahalarla arası nasıl? Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır ve Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy, bu kez enine boyuna futbol konuşuyor.

Güzel Sayılar - Ayakkabı
Sezon 1 Bölüm 13

Güzel Sayılar - Ayakkabı

Türkiye’nin yüzde kaçı ayakkabılarını evin dışında çıkarıyor? Terlik fırlatmak Türklere özgü bir davranış mı? Ayakkabı üzerine toplumsal hafızamıza kazınmış sahneler hangileri? Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy soruyor, istatistik alanının en yetkin ismi Bekir Ağırdır veriler ve anekdotlarla cevaplıyor.

Güzel Sayılar - Soba
Sezon 1 Bölüm 12

Güzel Sayılar - Soba

Türkiye'nin yüzde kaçı hâlâ sobayla ısınıyor? Şömine romantik bir şey mi? Kaloriferin ataerkil düzenle ne ilgisi var? Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin isimlerinden Bekir Ağırdır, Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy'un sorularını veri ve anekdotlarla cevaplıyor. Bu bölümde üstünde kestane pişirilen sobadan kent yaşamının sembolü kalorifere uzanıyoruz.

Güzel Sayılar - Kadınlar Günü Özel
Sezon 1 Bölüm 11

Güzel Sayılar - Kadınlar Günü Özel

Türkiye’de toplumsal cinsiyet algıları değişiyor. Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy soruyor, Türkiye’nin istatistik anlamında en yetkin ismi Bekir Ağırdır veriler ve anekdotlarla anlatıyor. Hızla yıkılan normları, umut verici sayıları ve değişen Türkiye’yi anlamak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel bölümü başlıyor.

Güzel Sayılar - Kahve Falı
Sezon 1 Bölüm 10

Güzel Sayılar - Kahve Falı

Türkiye fala inanıyor mu? Batıl inançlarla arası nasıl? Burcunu biliyor mu? Nazar boncuğu takıyor mu? Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy soruyor, Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır veriler ve anekdotlarla anlatıyor.

Güzel Sayılar - Pasaport
Sezon 1 Bölüm 9

Güzel Sayılar - Pasaport

Türkiye'nin yüzde kaçının pasaportu var? Yüzde kaçımız yurtdışına hiç çıkmadı? Yıllar içinde oranlar nasıl değişti? Pasaport sahipliğinde cinsiyet etkili mi? Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy soruyor, Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır veriler ve anekdotlarla anlatıyor.

Güzel Sayılar - İnternet
Sezon 1 Bölüm 8

Güzel Sayılar - İnternet

Türkiye'de hala internetle tanışmamış kesim yüzde kaç? Her dört insandan üçünün sosyal medya hesabı olduğu ülkemizde, en sevilen 'sosyal medya' hesabı WhatsApp' desek... İstatistik ve veri alanındaki en yetkin isim Bekir Ağırdır, internet üzerinden Türkiye'yi analiz ediyor.

Güzel Sayılar - Duvar
Sezon 1 Bölüm 7

Güzel Sayılar - Duvar

Duvar saati, maarif takvimi, halı, aile fotoğrafı... Duvara asılan her şey aynı zamanda sınıfsal bir gösterge mi? Dünden bugüne Türkiye'de evlerin duvarlarına neler asıldı? Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır, Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy'un duvara asılan objelerle ilgili sorularını veriler ve anekdotlarla cevaplıyor.

Güzel Sayılar - Banka Hesabı
Sezon 1 Bölüm 6

Güzel Sayılar - Banka Hesabı

Kadınların yarısından fazlasının neden banka hesabı yok? 'Avanak balina' ne demek? 'Altın günü' neden önemli? Türkiye'nin istatistik alanında en yetkin ismi Bekir Ağırdır, Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy'un gündelik hayatımıza dair sorularını verilerle cevaplıyor. Bu bölümün konusu, banka hesabı.

Güzel Sayılar - Telefon
Sezon 1 Bölüm 5

Güzel Sayılar - Telefon

Elinizdeki telefondan bu programı izliyorsunuz ama evlerde bile telefon olmadığı günler hiç de uzak değil. Türkiye telefonla ne zaman tanıştı? Telefonların yaygınlaşması kültürel olarak neleri değiştirdi? Türkiye'nin istatistik alanındaki en yetkin ismi Bekir Ağırdır, Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy'un sorularını cevaplıyor.