Dertleşme

Program 20 Bölüm

Bir işin gerçekte nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız o işi yapana soracaksınız. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden meslek erbaplarından mesleklerini ve işlerini yaparken karşılaştıkları zorlukları, çektikleri sıkıntıları dinliyoruz.

Bölümler
Silikon Valisi
Sezon 1 Bölüm 19

Silikon Valisi

Robot köpek Spot silah kuşandı. LinkedIn verileri satışta. Alibaba’ya 2.8 milyar dolar ceza. Facebook’dan yeni platform: Hotline. Hazırsanız teknoloji bülteniniz de hazır.

Dertleşme - Sigortasızlık
Sezon 1 Bölüm 19

Dertleşme - Sigortasızlık

Bir balıkçı gemisinde su ürünleri işçsi olarak çalışan Murat Taşkan’la konuşuyoruz. Mesleğe 16 yaşında başlayan Taşkan, “Su Ürünleri Gıda İşleme İşçisi” belgesini 1995 yılında almasına rağmen ancak geçen eylül ayında sigortalı olabilmiş. Meslek hayatındaki 26 yılının sigortasız olduğunu söyleyen Taşkan’ın en büyük üzüntüsü ise emeklilik hakkı için bu yıllarının sayılmayacak olması.

Dertleşme - Son yorgancılar
Sezon 1 Bölüm 18

Dertleşme - Son yorgancılar

Orhan ve Ercan Yılmaz kardeşler baba mesleği olan el yapımı yorgan yapıyorlar. Küçücük atölyelerinde yürrttükleri işi yapacak kendilerinden başka usta kalmamış.

Dertleşme - Bu hayatı yaşıyorsun Reis!
Sezon 1 Bölüm 17

Dertleşme - Bu hayatı yaşıyorsun Reis!

Saros Körfezi'nde ahtapotçuluk yapan bir balıkçı. Körfeze tatile gelenler onun hayatına baktıklarından "Bu hayatı yaşıyorsun" demeden edemiyorlar. Ama onun gözünden baktığımızda işlerin o kadar da kolay olmadığı belli.

Dertleşme - İmkansızlık yaratıcılığı tetikler
Sezon 1 Bölüm 16

Dertleşme - İmkansızlık yaratıcılığı tetikler

Üniversiteden yeni mezun olmuş bir grafik tasarımcı, Buse Kılıçoğlu. Bitirme tezi olarak hazıladığı üç boyutlu/pop-up masal kitabını yayınlatmak en büyük hayaliydi. Ama yayınevlerinden aldığı olumsuz dönüşler ona sürpriz bir yol açtı.

Dertleşme - Son tabutçu
Sezon 1 Bölüm 15

Dertleşme - Son tabutçu

“Bizim meslekte güler yüz yok” diyen Arif Altınkaynak, babasından kalma tabut imarethanesinde cenaze hizmeti veriyor. Bize nasıl Ankara Kalesi’nin son tabutçusu olduğunu anlatıyor.

Dertleşme - Son bozacı
Sezon 1 Bölüm 14

Dertleşme - Son bozacı

Ankara’nın son bozacısı Mehmet Tuçcu’nun bir gününe tanık oluyoruz. Yeni nesillik "abi bu ne?" diyecek kadar yabancı olduğu bu geleneksel kış içeceğini seyyar olarak satmaya devam eden Tuçcu, bizi Ankara’nın tarihi semtlerinden Hamamönü’nde bir akşam gezisine çıkarıyor.

Dertleşme - Uyum sorunu
Sezon 1 Bölüm 13

Dertleşme - Uyum sorunu

Türkiye'nin 80 öncesi yaşadığı siyasi kutuplaşmada öğrenci hareketlerinde rol almış Nevzat Özbay'ın hayat hikayesi. Özbay, bu dönemde işkenceye uğrar ve yargılamalar bittikten sonra da serbest bırakılır. Onun için en şaşırtıcı olay ise kaldığı cezaevinin bir müzeye dönüştürülmesi ve onun da saatçı olarak davet edilmesi olur. Özbay daveti kabul etse de buraya diğer sanatçılar gibi hemen uyum sağlayamaz.

Dertleşme - Taklitler aslını yaşatır
Sezon 1 Bölüm 12

Dertleşme - Taklitler aslını yaşatır

Çocukluğundan beri replika heykel yapan Şerif Akşit'le dertleşiyoruz. Ona kopyacı, taklitçi, kalıpçı denmesinden hoşlanmıyor. Belki de gerçekten taklitler aslını yaşatıyor.

Dertleşme - Ankara ayazında balıkçılık
Sezon 1 Bölüm 11

Dertleşme - Ankara ayazında balıkçılık

Ankara'nın ayazında, üzeri buzlara kaplı balıklarla çalışmak. Hem de gecenin bir yarısı. Haymanalı Mehmet Süslü, Ankara Balık Hali'nde çalışıyor. Bu zorlu meslek çalışma koşullarından dolayı en fazla 45 yaşına kadar yapılabiliyor.

Dertleşme - Bir başka emeklilik
Sezon 1 Bölüm 10

Dertleşme - Bir başka emeklilik

Emeklilik hayalleri deyince aklınıza gelen ne varsa unutun. 64 yaşındaki Binali Engin, emekli olduktan sonra küçücük bir ev sahibi olabilmek için çalışmaya başlamış. Sağlıklı ve orijinal meyve suyu satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Tek hayali borcunu kapatmak ve ekmek teknesi olan motosikletini yenilemek.

Siftahsız geçen günler
Sezon 1 Bölüm 1

Siftahsız geçen günler

Kasketçilik mesleğine 11 yaşında başlayan Ali Bozdağ, 65 yıldır kasket dikiyor. Bulunduğu bölgede mesleğinin son temsilcisi ve ondan sonra bu mesleği devam ettirecek bir usta bulunmuyor.

Dertleşme - Motor kuryeler
Sezon 1 Bölüm 5

Dertleşme - Motor kuryeler

Motorlu kuryelerin bir günü nasıl geçiyor? Hangi zorluklarla karşılaşıyorlar? Neden hızlı gitmek zorundalar? Mesleklerinin artıları ve eksileri olarak neleri görüyorlar?

Dertleşme: Kaçan kurtulur mu?
Sezon 1 Bölüm 9

Dertleşme: Kaçan kurtulur mu?

İnsan kaçakçıları tarafından 2015 yılında Afganistan'dan Türkiye'ye getirilen 1995 doğumlu Özbek asıllı Afgan Necip Azizoğlu, kendi göç hikayesini anlatıyor.

Dertleşme - At gitsin mi?
Sezon 1 Bölüm 6

Dertleşme - At gitsin mi?

Erzurum Şenkaya'daki köyün tek atı Şeker. Yıldırım ailesi 10 yıldır baktıkları atlarına kuraklık nedeniyle bakamayacak durumda. Sol ayağı sakat olan Şeker'i meraya salma fikri Yıldırım ailesini üzüyor. At gitsin mi gitmesin mi?

Dertleşme - Seyyar tatlıcı Kaan
Sezon 1 Bölüm 8

Dertleşme - Seyyar tatlıcı Kaan

Sokakta satış yaparken bazen sahte parayla dolandırılan, bazen gasp edilen Seyyar tatlıcı Kaan Demiralay'la biraz dertleştik.

Dertleşme - Kimsesizler Oteli
Sezon 1 Bölüm 7

Dertleşme - Kimsesizler Oteli

Kalacak yeri olmayan kimsesizler bu otelde kalıyor. Parayla değil vicdanla çalışan bu otel sahipleri tarafından satılıyor. Otelin, gidecek yeri olmayan son müşterisi anlatıyor.

Dertleşme - Dördüncü basamak
Sezon 1 Bölüm 4

Dertleşme - Dördüncü basamak

Baki Çavtekin, gündüzleri inşaatlarda yevmiye ile çalışan, akşamları da plastik hurda toplayarak geçimini sağlayan biri. Hayatın basamaklarından dördüncüsünde yani sonuncuda durduğunu söylüyor.

Dertleşme - Kalay parası
Sezon 1 Bölüm 3

Dertleşme - Kalay parası

“Sanatın varsa her yerde bulur seni, sanatın yoksa her yerde sürünmeye mahkumsun”. Bu sözler 1972 yılında çırak olarak başladığı mesleğinde dokuz yıl sonra usta olabilmiş bir kalay ustasına ait. 65 yaşındaki Tuncer Koşar’ın bir gününe tanıklık ediyoruz.

Şimdiki düğünler davul patlatmıyor
Sezon 1 Bölüm 2

Şimdiki düğünler davul patlatmıyor

Baba mesleği olan davul ustalığını Samanpazarı’nda sürdüren Süleyman Doğan, 35 yıldır davul üretiyor. Düğünlerin saatlik olarak düzenlenmesi işlerini olumsuz etkiliyor ve eskisi gibi davul siparişi alamıyor.